
Jak vzniká perla
Jak vzniká pravá perla, kolik let roste a jak silná musí být perleť.
V následujícím článku ponecháme stranou základní otázky, zda pravé nebo umělé perly, mořské či sladkovodní a jak je poznat. O tom všem si můžete přečíst v tomto článku.
My se budeme věnovat vlastnímu procesu vzniku pravých perel, tedy jak probíhá jejich kultivace, neboli pěstování perel.
Obecná definice perly na Wikipedii zní: “Perla je kulovitý předmět, vzniklý v těle perlotvorky postupným obalováním cizího tělesa vrstvami perleti, neboli uhličitanu vápenatého”. Jedná se o zcela přirozený proces, na kterém se nic nezměnilo po tisíce let a který funguje dodnes.
Historicky perly vznikaly vniknutím zrnka písku do těla lastury. Lastura se následně začala proti cizímu předmětu bránit vylučováním perleti, kterou vetřelce obalila a udělala z něj tím předmět sobě vlastní. Tak vznikaly perly zhruba do roku 1930.
Stále se zvyšující celosvětová poptávka po pravých perlách však inspirovala japonského podnikatele jménem Mikimoto Kōkichi, aby vynalezl způsob, jakým aktivně vložit do perlorodky takovýto předmět, který by následně perlotvorka obalila a vznikla tak pravá perla. Zrodil se tak způsob kultivace perel, kdy celý přírodní proces vzniku perly zůstal zachován, jen se nespoléhá na náhodné vniknutí zrnka písku, ale jde se štěstí takzvaně naproti. Umožňuje nám to mnohem vyšší produkci pravých perel.
Dnes se jako základ pro vznik pravé perly používá u mořských perel pečlivě vyleštěná kulička, neboli nucleus, vytvořená z lastury perlorodek, kterou následně ústřice obalí vrstvou perleti o tloušťce cca 1-2mm. Pro podporu tvorby perleti se k nucleu přidává malý kousek tkáně jiné perlorodky, který splní svoji roli a následně zmizí. U sladkovodních perel není vložení nucleu potřeba a vkládá se tak pouze malý kousek tkáně jiné perlorodky. Sladkovodní perla je tak v celém svém řezu tvořena z perleti.
Proces tvorby perly pak trvá v závislosti na podmínkách, teplotě vody a množství živin, od 2 do 6 let. Poté se perla z perlorodky vyjme a celý postup může začít nanovo. Jakmile je perlorodka takovýmto tvořením perel vyčerpána, je nahrazena novou perlorodkou. Perlorodky si farmáři sami odchovávají a proces je podobný, jako při odchovu ryb.
Perly se po vyjmutí z lastury následně třídí podle různých kritérií. My si tak na perlových farmách můžeme vybírat například krásné ploché pravé perly, které jsou vhodné pro perlové náušnice či pro prsten s perlou. Pro perlový náhrdelník a na náušnice kruhy se zase hodí překrásné kulaté perly. Z oválných perel jsme schopni vyrobit třeba nadčasový perlový náramek. Skvělým perlovým dárkem může být ale i třpytivá brož, kterou když osadíme knoflíkovou perlou, je z ní rázem perlový šperk zářící luxusem. Perlové šperky jsou hodnotným a velmi vhodným dárkem například pokud se mezi partnery slaví perlová svatba, tedy oslava 30let trvání společného vztahu.
Při kultivaci perel je extrémně důležitá čistota a kvalita vody s dostatkem planktonu, který je potravou pro ústřice. To je důvodem, proč jsou perlové farmy skryty před davy turistů a je tak velmi obtížné se na ně dostat.
My si pravé perly osobně vybíráme na perlových farmách více než patnáct let a máme proto jedinečnou příležitost se s vámi o tento krásný a nesmírně zajímavý proces podělit.
Jak vypadá perlová farma si můžete prohlédnout zde.