Kvalita perel, co rozhoduje
Zdá se vám označování kvality perel složité a nejasné? A co se vlastně hodnotí? Udělejme si v tom pořádek.
Stupně kvality
Tajemství na začátek - jednotné značení neexistuje! Nikde na světě.
Pokud jste se někdy o perly zajímali, případně je již pořizovali, určitě jste při prohledávání internetu narazili na různé podoby označení kvality perel písmeny A-D, A-AAA, případně i čísly. Bohužel celosvětově neexistuje žádná oficiální metodika určování kvality perel, takže jednotlivé kategorie, a tomu odpovídající kvalitu perel, si určují jednotliví prodejci sami. Stejnou kvalitu perel tak můžete u jednoho koupit pod označením AA a u jiného zase AAA, či dokonce AAA+, protože tyto stupně kvality závisí na subjektivním hodnocení každého z nich. Což je ovšem velice zavádějící.
Díky nákupům perel přímo na perlových farmách a naší více než desetileté zkušenosti s výrobou perlových šperků jsme schopni zodpovědně posuzovat jednotlivé parametry, které se u perel hodnotí a dáváme přednost slovnímu popisu kvality perel jednotlivých šperků před nejasným a nejednotným označením písmeny.
Hlavní parametry pro hodnocení kvality perel
Hlavní parametry jsou lesk, tvar, barva, povrch a velikost
Lesk
Je to jeden z hlavních parametrů určujících cenu perel. Jedná se o optický jev, kdy okolní světlo dopadne na povrch perly a odráží se zpět k lidskému oku. Čím pevnější a kompaktnější jsou vrstvy perleti, tím méně vrstvami perleti pronikne a více světla se tak odrazí zpět. A tím intenzivnější je potom lesk perly.
Intenzity lesku sladkovodních perel jsou od vysokého, přes saténový či hedvábný, až po matný.
U mořských perel rozlišujeme jejich lesk na zrcadlový, velmi vysoký, vysoký a na hedvábný či saténový.
Tvar
Tvar perly předurčuje její využití pro specifický druh šperku. Kulaté se skvěle hodí pro výrobu perlových náhrdelníků, ploché výborně sednou na ušní lalůček a kapkovité zase dobře vypadají zavěšené na řetízku. Při výběru perel na perlových farmách tak u každé perly už dopředu víme, jaký šperk z ní budeme schopni vyrobit.
Tvary perel mohou být:
Kulatá či téměř kulatá - z těchto perel vytváříme krásné náhrdelníky a perlové náramky v různých délkách
Knoflíková či také button - spodní část perly je zploštělá a výborně se tak hodí pro náušnice, perlové prsteny a nádherné perlové brože
Kapkovitá - vhodná jako přívěsek na řetízku, krásně ale také vyniknou na náušnicích
Rýžová či oválná - díky svému tvaru krásně protáhne kontury obličeje jako perlové náušnice, odlehčeným dojmem pak působí jako náhrdelník i náramek
Barokní - pro své unikátní a neopakovatelné tvary jsou tyto perly vyhledávány mnoha milovníky perlových náhrdelníků, náramků a náušnic
Barva
Barva perly je vždy ovlivněna zejména druhem ústřice, ve které roste, a perla má vždy nejméně jeden barevný tón, který se nachází na vnitřní straně lastury. Proto například černé Tahitské perly vznikají v ústřici nazývané “Perlotvorka s černými rty”. Název je odvozen od nápadně tmavé barvy vnitřní části lastury, která dává Tahitským perlám tak nádhernou tmavou barvu. Dalšími faktory ovlivňujícími barevnou tonalitu perel jsou teplota a čistota vody, ale i zdravotní kondice ústřice.
Moderní technologie nám dnes dokonce umožňují sladkovodní perly i barevně upravovat a reflektovat tak módní trendy. Perlové šperky pak přesně ladí k módnímu oblečení.
Povrch
Obecné pravidlo je, že čím je povrch perly hladší, tedy bez viditelných skvrn, hrbolků a dolíčků, tím je perla cennější. Jelikož se ovšem jedná o přírodní produkt, jisté “nedokonalosti” jsou na perlách vždy přítomny, což z nich právě ale dělá ty nádherné, rozmanité a nenapodobitelné skvosty. Velká část milovníků perel naopak tyto jinakosti a odlišnosti vyhledává a oceňuje, jako důkaz přírodní krásy.
Povrch může být zcela hladký, přírodně pigmentovaný, s drobnými hrbolky či dolíčky a vráskami.
Nic z tohoto ale není špatně, záleží vždy na osobní preferenci a finančních možnostech.
Velikost
Atributů, které mají vliv na velikost perly, je několik. Na prvním místě, u mořských perel, jako jsou třeba nádherné Tahitské, je to velikost obalovaného jádra, které je vloženo do ústřice. Čím větší je perlotvorka, tím větší jádro může být vloženo a tím větší bude mít výsledná perla průměr. Velikost vlastní perlotvorky je dána jejím druhem a také stářím, proto se např. perly Akoya, které rostou v nejmenším druhu perlotvorky ze všech, prodávají nejčastěji ve velikostech pouze 7-8 mm, narozdíl od perel jižního Pacifiku, kde není výjimkou ani perla o průměru 20 mm. Dalším faktorem je pak doba, po kterou je perla v ústřici ponechána, aby ji obalovala, což ale jde proti ekonomickým zájmům farmářů. Ti by si pochopitelně přáli výlov co nejčastěji, ale naštěstí je kultivace perel striktně regulována, takže vrstva perleti musí mít minimální stanovenou tloušťku, tedy cca 0,6-1 mm, což trvá několik let.
U sladkovodních perel je situace jiná, protože do perlorodky se nevkládá jádro. Velikost výsledné perly tak určuje zejména doba, po kterou je perla obalována perletí, dále pak teplota vody, která pozitivně stimuluje tvorbu perleti a urychluje růst perly, no a konečně také množství živin obsažených ve vodě je velice důležité. Velikost sladkovodních perel může být od 2 do 10 mm, výjimečně i větší, a perly se v lasturách ponechávají 2 až 6 let, v závislosti na výše zmíněném.