Jak poznat pravé perly
Chcete bezpečně poznat pravé perly od laciných imitací? Naučíme vás, jak se nenechat oklamat.
Vynechte oheň i hrubé zacházení
Zapomeňte na pálení perel zapalovačem, kousání či dření povrchu perly o zuby. To jsou většinou praktiky plážových prodejců v dovolenkových destinacích, které se zodpovědným přístupem k drahokamu mají pramálo společného.
Jemným třením dvou perel o sebe bezpečně poznáte, zda se jedná o perlu pravou, či o skleněnou, případně plastovou imitaci.
Pokud po sobě perly snadno kloužou, nejedná se o přírodní perly. Naopak pokud cítíte jemné drhnutí a mezi perlami vznikne viditelný abrazivní prášek, jedná se o pravé přírodní perly. Díky tvrdosti perleti 2,5 z 10 stupňů Mohsovy stupnice, což je přibližná tvrdost lidského nehtu, je pak snadné prstem perlu zpět vyleštit do původního stavu.
Napoví i tvar a lesk
Můžete se také zaměřit na hmotnost, tvar, lesk a dokonalost povrchu jednotlivých perel. Umělé perly jsou zpravidla lehčí a nápadně pravidelné bez jakýchkoli nedokonalostí. U méně kvalitních umělých kuliček z plastu je mnohdy vidět i “šev” v polovině kuličky.
Pokud jde o další určení, zda se jedná o pravé perly mořské, tedy Tahitské, Akoya a perly jižního Pacifiku, či sladkovodní, to je již v domácích podmínkách obtížné, neboť je nutné použít rentgen. Ten odhalí, zda je perla celorostlá, a je tedy celá tvořena z perleti v případě perel sladkovodních, nebo je uvnitř perly jádro obalené vrstvou perleti o síle cca 0,6-1 mm v případě perel mořských. Tuto informaci, zda se jedná o perly mořské či sladkovodní, by vám měl ale vždy být schopen sdělit a Certifikátem garantovat prodejce vašich perel.
My to děláme více než 10 let, a proto jsme největší výrobci perlových šperků v České republice.