Historie perel
Proč jsou perly tak oblíbené a proč se jimi zdobí nejurozenější ženy světa již 5000 let?
Perla je nejstarší drahokam na světě
Říká se, že diamanty jsou věčné, ale byly to perly, které byly po tisíciletí uznávány jako cenné šperky a drahokamy, a to mnohem dříve, než broušené kameny. Všechny ostatní drahokamy musí být těženy, broušeny a leštěny, aby se odhalila jejich třpytivá krása. Perly jsou naopak krásné takové, jaké jsou - přímo z perlorodky. Vysoce kvalitní perly mají intenzivní lesk a jemnou duhovost, z těchto důvodů se perly staly symbolem čistoty a přírodní krásy.
Historie perel je zdokumentována již po více než 5000 let. Původně byly platidlem a teprve později se staly i ozdobou, případně se perlový prach přidával do kosmetických přípravků, jako to dělala například Kleopatra.
Zázrak přírody
Perly jsou zázrak přírody, kterého si po staletí cení starověké i moderní kultury po celém světě. Řecká mytologie považovala perly za slzy radosti, které prolévala bohyně Afrodita. Starověcí Egypťané zase spojovali perly s Isis, bohyní uzdravení a života.
Perly byly ceněny vládci a králi
Julius Caesar omezil nošení perlových šperků pouze na vládce Římské říše a v dobách největší slávy Britského impéria směly tyto lesklé drahokamy nosit pouze královské rodiny. Až do nedávné doby perly nosily výhradně královské rodiny a bohatá šlechta, protože byly příliš drahé na to, aby si je mohli ostatní dovolit.
Perly byly po celou jejich historii vždy nesmírně cenné
Dle některých historických zdrojů domorodí Američané přijali šňůry perel výměnou za ostrov Manhattan. O několik století později, v roce 1916, zde získal pozemky renomovaný francouzský klenotník Jacques Cartier pro svůj první americký obchod. A jaká byla cena? Pramen přírodních perel.
Tato dlouhá minulost jen umocňuje hodnotu perel, dnes uznávaných jako tradiční svatební dar a drahokam, ze kterého se vyrábějí perlové šperky vyjadřující vkus a vytříbenost.