Proč stříbro černá
Co je černání stříbra, jak mu zabránit a jaké potraviny nejvíce vadí.
Co je černání stříbra
Černání stříbra není jeho chyba, je to jeho vlastnost. Na suchém a čistém vzduchu je stříbro neomezeně stálé. Stačí však i velmi nízké množství sulfanu (sirovodíku) H2S, aby stříbro začalo oxidovat, tedy černat. Na jeho povrchu tak vzniká tenká vrstva sulfidu stříbrného Ag2S.
Proč stříbro černá na mé pokožce
Oxidace stříbra může nastat při kontaktu například s termální vodou, potem, lakem na vlasy či krémem. Černání stříbra mohou ale urychlovat také léky s vyšším obsahem jódu a železa, případně stopové množství oxidu síry produkované při metabolismu.
Lidský pot obsahuje různé látky, které do jisté míry odpovídají stavu vnitřního prostředí člověka. Složení stravy a z něj vznikající produkty metabolismu mohou tedy oxidaci šperků urychlovat. Obsah sirovodíku v potu je běžně zanedbatelný, ale pro zčernání dostatečný. Navíc u různých osob vlivem složení stravy může obsah sulfidu v potu kolísat.
Jaké potraviny urychlují černání stříbra
Síru obsaženou v potravinách lidské tělo metabolizuje a vylučuje z těla ven různými cestami. Proto potraviny s vyšším obsahem síry způsobují zvýšenou koncentraci sulfidu i v potu.
Jedná se především o zelí, růžičkovou kapustu, hroznové víno a brokolici, dále jsou to také česnek, cibule, luštěniny či sýr čedar. Vyšší obsah síry mají také ořechy a sušené ovoce, ale také pivo a víno. Z živočišných bílkovin potom vejce, maso a ryby.
Vyšší obsah sulfidu v potu mohou ale také způsobovat různé hormonální změny, jako je například těhotenství.
Jak zabránit černání stříbra
Základním pravidlem pro ochranu před černáním je obléci si šperk jako jednu z posledních věcí před odchodem z domu a svléci jej jako jednu z prvních věcí po návratu. Uchráníte tak například náhrdelník či náušnice od nadměrného působení chemických substancí v kosmetických přípravcích.
Dalším pravidlem je vybírat si stříbrné šperky s povrchovou úpravou.
Aby námi vyráběné perlové šperky vypadaly skvěle po dlouhou dobu, používáme téměř bez výhrady stříbrné komponenty s vrstvou rhodia či zlata, což je spolehlivá antioxidační a antialergenní úprava.
Pokud přece jen po čase používání potřebujete stříbrné části šperků vyčistit, doporučujeme používat k tomu určené čističe a lešticí ubrousky.
Které šperky oxidaci odolávají nejvíce
Vyberte si ten svůj nejkrásnější rhodiovaný stříbrný šperk, který vám rozhodně nebude černat. Pokud vám více vyhovují pozlacené šperky, nebo růžově zlacené, ani ony vás nezklamou.
Máte snad alergii na stříbro? Vyberte si ze šperků z chirurgické oceli v různých povrchových úpravách.