Jaká je role puncovního úřadu a co znamená punc na šperku
Co dělá puncovní úřad, co je ryzost zlata, jaké jsou puncovní značky a které stříbro je nejlepší.
Puncovní úřad je státní organizace, jejíž činností je vše kolem puncovnictví a zkoušení drahých kovů. Je to tedy nejvyšší autorita, která kontroluje dodržování zákonů při výrobě a obchodování s drahými kovy, provádí inspekce a ukládá sankce v případě zjištěné závady.
Další rolí puncovního úřadu je provádění expertní činnosti na vyžádání, tedy zkoušení a chemické analyzování, zda posuzované vzorky jsou z drahých kovů a o jaké ryzosti.
Stříbrné či zlaté šperky se vždy vyrábějí ze slitiny jednoho z těchto kovů, tedy ze zlaté či stříbrné slitiny. Ryzí zlato a stříbro se 100% obsahem těchto drahých kovů se totiž používá výhradně jako investiční, nikoli však pro šperkařství.
Ryzostí tedy rozumíme obsah čistého drahého kovu v této slitině vyjádřeného v tisícinách. Pro příklad, pokud je na stříbrném šperku uvedena ryzostní značka S925, znamená to obsah 925/1000 čistého stříbra, neboli 92,5% ryzího stříbra ve slitině.
V případě zlata se jedná nejčastěji o označení 585 u 14karátového zlata či 750 pro zlato 18karátové. Tedy obsah ryzího zlata 58,5%, resp. 75% ve zlaté slitině.
Takovéto ryzostní značky jsou obvykle na zadní či spodní straně šperku, aby nekazily jeho vzhled a lesk.
Stříbrné šperky mají nejčastěji označení S925 a jedná se v tomto případě o sterlingové stříbro. Tento název je u nás používaný výjimečně, v Anglii i jinde na západě je však zcela běžným.
Sterlingové stříbro má ideální poměr ryzího kovu a dalších příměsí, které snižují černání stříbra a zvyšují jeho pevnost. To je důležité především u drobných šperků, jako jsou náušnice či prsteny. Naprostá většina našich šperků je navíc opatřena galvanickou vrstvou Rhodia, které černání zabraňuje a zamezuje také většině případných alergických reakcí.
Více o černání stříbra se dozvíte v tomto článku.
Další možností označení ryzosti kovu je puncovní značka, tedy obrázek s číslem. Podle symbolu lze určit druh kovu a podle čísel pak jeho ryzost - viz České puncovní značky.
Na šperku pak ještě může být tak zvaná odpovědnostní značka, která je jakýmsi podpisem klenotníka či firmy. U zlatých šperků do 0,5 g a u stříbrných šperků do 3,49 g však nejsou povinné.
My jsme registrováni u puncovního úřadu pod číslem 13776, nákup šperku u nás je tedy zcela bezpečný.